Ölkənin aparıcı İKT şirkəti “Azerconnect Group” Qazaxıstanın paytaxtında keçirilən Qazaxıstan – Azərbaycan biznes forumunda iştirak edib. Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzində baş tutan forumda hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, İKT, yüksək texnologiyalar, neft-qaz, tikinti və inşaat, investisiya, nəqliyyat, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 155 şirkətin nümayəndəsi iştirak edib.
“Azerconnect Group”un baş direktorunun müavini İlqar Nəhmədov tədbirdə çıxışı zamanı Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı, süni intellekt ekosisteminin yaradılması, innovasiyaların təşviqilə bağlı həyata keçirilən layihələrin önəmini vurğulayıb. O, çıxışında, həmçinin “Azerconnect Group”un ölkədə rəqəmsal transformasiyanın sürətlənməsi, süni intellekt əsaslı həllərin tətbiqi sahələrində gördüyü işlər barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, Rəqəmsal İpək Yolu layihəsi çərçivəsində Azərbaycan və Qazaxıstanın birgə icra etdiyi Transxəzər fiber-optik kabel xəttinin strateji əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qeyd edək ki, “Süni intellektin və sənaye təşəbbüslərinin inkişafı şəraitində iqtisadi əməkdaşlıq” mövzusunda Qazaxıstan–Azərbaycan biznes forumu Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Qazaxıstanın Ticarət və İnteqrasiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.

Azerconnect Group participated in the Kazakhstan-Azerbaijan Business Forum
The country’s leading ICT company, Azerconnect Group, participated in the Kazakhstan-Azerbaijan Business Forum held in the capital city of Kazakhstan. The forum, which took place at the Astana International Financial Centre, brought together government officials from both countries, as well as representatives of 155 companies operating in the fields of ICT, high tech, oil and has, construction, investment, transport, logistics, and other sectors.
During his speech at the event, Deputy CEO of Azerconnect Group Ilgar Nahmadov emphasized the importance of projects implemented in Azerbaijan aimed at developing the digital economy, building artificial intelligence (AI) ecosystem, and promoting innovations. He provided detailed information about Azerconnect Group’s initiatives implemented in the country in the areas of accelerating digital transformation and applying AI-based solutions. At the same time, special emphasis was placed on the strategic role of the Trans-Caspian fiber-optic cable line jointly implemented by Azerbaijan and Kazakhstan as part of the Digital Silk Way project.
The Kazakhstan–Azerbaijan Business Forum dedicated to “Economic Cooperation amidst the Development of Artificial Intelligence and Industrial Initiatives” was held with the support of the Ministry of Economy of Azerbaijan and was jointly organized by the Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) and the Ministry of Trade and Integration of Kazakhstan.