Azerconnect Group süni intellekt əsaslı şəbəkə alyansına üzv olub
Azərbaycanın aparıcı İKT şirkəti Azerconnect Group MDB regionunda ilk dəfə süni intellekt əsaslı yeni nəsil radio şəbəkələrinin inkişafı üzrə alyansa – AI RAN Alyansına qoşulub. NVIDIA, Nokia, Samsung və digər nəhəng şirkətlərin də üzv olduğu qlobal platforma mobil şəbəkə infrastrukturunun süni intellekt texnologiyaları əsasında təkmilləşdirərək daha ağıllı, çevik və səmərəli şəbəkə arxitekturalarının formalaşdırılmasını həyata keçirir.
Alyansa qoşulmaqla Azerconnect Group süni intellekt əsaslı mobil şəbəkə sahəsində qlobal və qabaqcıl texnologiyalara çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək. NVIDIA-nın GPU (Qrafik Prosessor Modulu) əsaslı radio emalı və süni intellekt dəstəkli RAN alqoritmləri kimi innovativ həllərin tətbiqi şəbəkə dayanıqlılığının və spektr səmərəliliyinin artırılmasına töhfə verəcək. Həmçinin GPU əsaslı radio şəbəkələr üzərində müxtəlif süni intellekt tətbiqlərinin rahat istifadəsini təmin edəcək. Eyni zamanda, ağıllı enerji optimallaşdırma həllərinin tətbiqi şəbəkə əməliyyatlarında daha yüksək səmərəliliyin təmin olunmasına və şirkətin dayanıqlılıq hədəflərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək. Azerconnect Group-un AI-RAN Alyansına üzvlüyü 6G texnologiyalarına hazırlıq strategiyasında mühüm mərhələnin başlanğıcıdır.
Qeyd edək ki, AI-RAN Alyansına üzvlük İKT sahəsində yerli mütəxəssislərin innovativ texnologiyalardan yararlanma imkanlarını daha da artıracaq. Platforma çərçivəsində Azerconnect Group əməkdaşları beynəlxalq ekspertlərdən ibarət işçi qrupları ilə birbaşa əməkdaşlıq edəcək, həmçinin müxtəlif texniki sessiya və təcrübə mübadiləsi platformalarında aktiv iştirak edəcəklər.
AI-RAN Alyansı haqqında
AI-RAN Alyansı telekommunikasiya sənayesində Radio Giriş Şəbəkələrinə (RAN) süni intellekt texnologiyalarının inteqrasiyasını sürətləndirmək məqsədilə yaradılmış qlobal əməkdaşlıq platformasıdır. 2024-cü ildə təsis olunan alyans telekommunikasiya ekosisteminin aparıcı iştirakçılarını bir araya gətirərək innovasiyaların təşviqinə, qabaqcıl təcrübələrin formalaşdırılmasına və RAN infrastrukturlarının məhsuldarlığını, əməliyyat səmərəliliyini və çevikliyini artıran yeni nəsil süni intellekt həllərinin inkişafına töhfə verir.
Azerconnect Group haqqında
Ölkəmizdə dinamik şəkildə inkişaf edən İKT və yüksək texnologiyalar sahələrində fəaliyyət göstərən Azerconnect Group mobil, internet, beynəlxalq kanalların təşkili və FinTech, AdTech, Media/TV kimi rəqəmsal xidmətlər təqdim edir. Azerconnect Group müxtəlif ölkələrdə və sahələrdə fəaliyyət göstərən NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

Azerconnect Group, Azerbaijan’s leading ICT company, has become the first organization in the CIS region to join the AI-RAN Alliance, an innovation alliance focused on the development of next-generation AI-native Radio Access Network (AI-RAN). Led by global leaders such as NVIDIA, Nokia, Samsung, the AI-RAN Alliance is driving the evolution of mobile network infrastructure through the integration of artificial intelligence (AI) technologies, enabling the creation of smarter, more agile, and more efficient network architectures.
By joining the Alliance, Azerconnect Group will further expand its access to global and cutting-edge technologies in the field of AI-native mobile networks. The implementation of innovative solutions, such as NVIDIA’s GPU (Graphics Processing Unit)-based radio processing and AI-powered RAN algorithms, will contribute to enhanced network resilience and improved spectrum efficiency. It will also enable the seamless deployment of a wide range of AI applications on GPU-based radio networks. The adoption of intelligent energy optimization solutions will enhance operational efficiency across network operations while reinforcing the company’s sustainability commitments. Azerconnect Group’s membership in the AI-RAN Alliance marks the beginning of an important milestone in its strategy to prepare for 6G technologies.
It should be noted that membership in the AI-RAN Alliance will significantly expand opportunities for local ICT professionals to access advanced technologies. Within the framework of the platform, Azerconnect Group employees will collaborate directly with working groups consisting of international experts, and will also actively participate in various technical sessions and knowledge-sharing platforms.
About AI-RAN Alliance
The AI-RAN Alliance is a global collaborative platform established to accelerate the integration of AI technologies into RAN across the telecommunications industry. Founded in 2024, the Alliance brings together leading participants from the telecommunications ecosystem to foster innovation, promote best practices, and contribute to the development of next-generation AI solutions that enhance the performance, operational efficiency, and flexibility of RAN infrastructure.
As a company operating in the dynamically developing ICT and high technologies fields of our country, Azerconnect Group delivers advanced solutions, including Mobile, Internet, and International leased lines provisioning, alongside cutting-edge digital services in FinTech, AdTech, and Media/TV. Azerconnect Group is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in various countries and sectors.